Anální svědění

Svědění v okolí konečníku může být důsledkem různých chorob okolí řitního otvoru nebo celosystémových onemocnění. Tento problém se týká cca 5% populace a vyskytuje se prakticky v každém věku, nezávisle na pohlaví.

Příčiny

LOKÁLNÍ

Veškeré stavy provázené zvýšenou vlhkostí tohoto místa a okolí nebo přítomností nepravidelného sekretu ze stolice, jako jsou píštěle, trhliny, křečové žíly, nádory, inkontinence stolice nebo prolaps konečníku, zánětlivá onemocnění tlustého střeva.
Patří sem také situace, kdy je omezena možnost hygienické očisty nebo nadměrné pocení v anální krajině. Alergické záněty kůže v důsledku přecitlivělosti, například na mýdlo nebo koupelové pěny, prací prášky, deodoranty, na prádlo vyráběné ze syntetických materiálů

Ženské choroby projevující se silným výtokem z pochvy. Infekce v okolí řitního otvoru, například mykóza, enterobióza, svrab, vši. Některé choroby kůže, například lupénka

CELOSYSTÉMOVÉ

Cukrovka, žloutenka, alergická onemocnění, medikamentózní léčba jiných onemocnění (např. použití imunosupresiv)

Léčení

OBECNÁ DOPORUČENÍ

Pro úspěšnou léčbu obtíží s kůží nebo sliznicí v okolí konečníku nezapomínejte na pravidelnou koupel nebo sprchu. Vyhýbejte se silnému tření okolí řitního otvoru ručníkem nebo toaletním papírem nevhodné kvality. Nepoužívejte pěny do koupele, používejte jemná hydratační mýdla. Na okolí řitního otvoru nepoužívejte deodoranty. Po vyprázdnění očistěte okolí řitního otvoru měkkým toaletním papírem, navlhčenou gázou nebo oblast jemně omyjte teplou vodou a mýdlem. Noste volné, bavlněné spodní prádlo, vyhýbejte se syntetickým materiálům. Pro menstruující ženy je výhodné nahradit vložky tampóny.

Vyhýbejte se silně kořeněným, ostrým jídlům, také kávě, čaji, alkoholu a kakau, neboť podle názoru většiny nemocných zesilují příznaky choroby. Vyhýbejte se fyzické námaze, která vede k silnému pocení.

FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA

Na okolí řitního otvoru lze použít gel GAF™ s protizánětlivým účinkem, tlumícím bolest a urychlujícím hojení. V případech silných projevů svědění nebo bolesti mohou pomoci i celkově podávané uklidňující léky, které však používejte pod přísným dohledem lékaře.